Hem gezgin hem yerli olmak. İşte bütün mesele bu!

KAMAN KALEHÖYÜK ARKEOLOJİ MÜZESİ VE JAPON BAHÇELERİ

KAMAN KALEHÖYÜK ARKEOLOJİ MÜZESİ VE JAPON BAHÇELERİ

Kaman sanki Türkiye’de bir yer değilmiş gibi, orada ve çevresinde yaşayanlar ya da Japon Anadolu Arkeoloji Enstitüsü’nü bilenler haricinde çoğu kişide yabancı bir şeyden bahsediyormuşuz hissi uyandırıyor. Halbuki bildiğimiz İç Anadolu, bilmediğimiz pek çok yönüyle.

Kaman Kalehöyük Arkeoloji Müzesi

1993’te Japon bahçeleri, 2005’te enstitü kurulmış. Japon prensi Takahito Mikasa tarafından destek görmüş olan ve açılışını da kendi yaptığı müzenin hikayesi kazı arazisiyle doğrudan bağlantılı aslında. Japon hükümetinin desteğiyle açık ve kapalı toplam 1.500 metrekare alan üzerine kurulu bir yer burası. Oldukça iyi tasarlanmış, müzecilik açısından baktığımızda var olan imkanlar doğrultusunda bundan iyisi yapıldığı zamanda olamazmış bence. Öncelikle kronolojik şekilde yerleştirilmiş eserler ve yeterli düzeyde bilgilendirici etiket olması, bunların dışında yer yer ekstra açıklama tablolarının bulunması faydalı olmuş. Eserlerin sergilenme biçimi, müzede kullanılan ışıktan, malzemelerin rengine kadar pek çok dikkat ettiğimiz şey var. Bu konularda müzenin eserleri daha ön planda tutan göz yormayan, sakin bir tasarımı var diyebiliriz. Müzedeki rampalı kısımdan ortada bulunan ve bir kol aracılığıyla çalıştırabildiğiniz, size kazı arazisinin katmanlarını değişik ışık renkleriyle ve bilgilendirme etiketleriyle beraber gösteren bir minyatür sistem kurulu; açıkçası müzeyi ilk ziyaret ettiğimde en çok bunu sevmiştim. Bundan iki sene sonra da arazide çalışma fırsatım oldu. Müzede Eski Tunç Çağından itibaren Hellenistik döneme kadar eserlere rastlayabilirsiniz.

@onurataoglu

Müzede ayrıca sinevizyon (biz ilk gittiğimizde müze tanıtım videosu olarak maket bir beden figürüne Türkçe seslendirmesi bulunan Japon bir kadın görüntüsü yansıtılarak tanıtılmıştı), bekleme/dinlenme noktası ve müze kafede bulunmakta. Müzenin dışarıdan görüntüsü aslına uygun yapılmaya çalışılarak Kalehöyük örnek alınmış. 2010 En İyi Yeşil Müze ödülü de bulunmaktadır. Bu ödül için enstitüde ve müzede kullanılan enerjinin çoğunluğunun doğal kaynaklardan sürdürülebilir olarak sağlanması, geri dönüşüm vb. konularda yol katetmiş olmaları, iklim bilincine sahip olmaları gerekir temel olarak. 2012 de ise Avrupa’da Yılın Müzesi yarışmasına aday gösterilmiş ve kazanmıştır. 

Müzede ayrıca etkinlikleri, eğitimleri, çocuk atölyelerini de takip ederek katılımda bulunabilirsiniz. Enstitü, lojmanlar, yemekhane, kütüphane, laboratuvarlar ve depo alanları da müzenin gerisinde enstitü yapıları içinde orada çalışan arkeologlar için ayrılmıştır. Müzede katılmak istediğiniz etkinlik veya eğitimler için tık tık.

Japon Bahçesi

Japonya sınırları dışında ki en büyük Japon bahçesi olan bu yer hem yerel halk tarafından kullanılmakta hem de müzeyle beraber bölgenin turistik yanını güçlendirmektedir. Özellikle nisan- mayıs aylarında görmenizi tavsiye ettiğim Japon bahçelerinde gezinebilir, çardak altında ya da küçük göletin yanında ki banklarda oturup dinlenebilirsiniz.

Müzeye giriş ücretli (müzekart geçerli) ancak bahçeleri dilediğiniz kadar ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

https://kirsehirsayfasi.blogspot.com.tr/2013/01/kirsehir-kaman-japon-bahcesi.html
@kırşehirblog

Kalehöyük Kazıları

Kaman ve Kırşehir bölgesinin turizmine de katkıda bulunmuş olan müze ve çalışmalar kazılarla ilintili elbette ki. Öncelikle benim de 2016 yazında çalışma fırsatı bulduğum 1986 da kazısına başlanan Kalehöyük’ten bahsetmek istiyorum.

Kalehöyük şu an Eski Tunç Çağına kadar inilmiş alanları kapsayan, seksene yakın işçinin, pek çok öğrencinin ve hocanın bir arada çalıştığı bir arazi. Sabah 6 ya doğru başlayan arazi işleri sırasında saat 10’a yakın bir yemek arası ve sonrasında öğlen 2’ye kadar devam eden oradan oraya koşturduğunuz, hep dikkatli olmanız, devamlı kayıt tutmanız gereken bir yer (arkeologlar ne yapar ne yapmaza daha sonra başka bir yazıda değineceğim). Yalnız şunu da söylemek isterim; her arazinin, her kazının koşulları, yapısı, imkanları ve sistemi birbirinden farklıdır. Elbette genel geçer belli kurallar var ama arazinin, coğrafyanın durumuna, ne kazdığınıza göre pek çok değişken bulunmaktadır. Araziyle iş bitiyor mu peki? Tabi ki hayır. Sonra araştırmalar, okumalar, laboratuvardan sorumluların işleri, fotoğraflamalar, günlük, haftalık sunumlar… bitmeeeez. Yani öyle sırf puanınız buna yetti diye basit işler, önemsiz işler sanmayın bunları; sık sık altını çizeceğim bunun.

 

Bizim ekip 🙂
Belim çıktı belim

Kaman’da Kalehöyük dışında Büklükale ve Yassıhöyük ören yerleri de aynı enstitünün kazıları olarak hala devam etmektedir. Sırayla ve genelde 2 şer ay yapılan bu kazılarla ilgili daha fazla bilgi edinmek isterseniz tık tık.  Arkeoloji ile ya da Kaman’la ilgili sorularınız, merak ettikleriniz, yazmamı istedikleriniz varsa lütfen aşağıya yorumunuzu bırakın 🙂

 

 

Paylaş


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir