Hem gezgin hem yerli olmak. İşte bütün mesele bu!

4 GÜN MÜ 9 GÜN MÜ? SON DAKİKACILARA BAYRAM ROTALARI

4 GÜN MÜ 9 GÜN MÜ? SON DAKİKACILARA BAYRAM ROTALARI

Hala bayram planlarını yapmamış olanlar için acil eylem rotaları.

 Sadece 4 Gün ise

 O zaman 3 ü Türkiye’den uzak, yakın ve ikisinin arası 4 ayrı noktadan bahsedeceğim:

1- Bodrum 

Otobüs, uçak ya da arabayla rahatça ulaşabileceğiniz fakat 4 gün diye düşünürsek en iyisi hava yolu diyerek tavsiyede bulunmakla başlayayım. Bodrum oldukça poüler bir nokta olduğundan çoğu insanın ilk ya da en çok gittiği yer. O yüzden rotanızı merkez yerine Gümüşlük’te ve Yalıkavak’ta 1 er gece, Gündoğan ve Güvercinlik için 1 gün ya da toplamda bir gece, Akyarlar için de yine 1 ya da iki gece olarak düşünebilirsiniz. Kişisel arabanızla ya da minibüslerle ulaşabileceğiniz noktalar bunlar. A yok biz merkezde takılalım; dalış vb. aktivite yapalım, bir brövede alalım derseniz; Bodrum dalış yazısı için buraya.

2- Kefken- Kerpe

Arabamız var ama yakına gidelim ya da uçakla kim uğraşacak otobüse binelim  saatte varalım derseniz İstanbul’a, Sakarya ya da Kocaeline’de yakınsanız Kefken- Kerpe bayram için iyi bir seçenek. Kandıra garından dolmuşla (Esenler ve Harem’den Gürkan turizmin Kandıra’ya direk otobüsleri var) Kerpe’ye geçip 2 gece konaklamanızı öneririm.  1 er gece de Kefken ve yakınlarında ki Cebeli’yi öneririm. Kefken- Kerpe gezi rehberi için tık tık.

3- Gökçeada- Bozcaada

2 ya da 3 gecenizi Gökçeada’ya ve 1 ya da 2 gecenizi Bozcaada’ya ayırsanız pişman olmazsınız. Kişisel aracınızla Kabatepe ve Çanakkale’den feribotla ya da otobüsle buralara giderek yine feribotla ulaşabilirsiniz. Gökçeada için yazın turlarda düzenleniyor. Gökçeada’da gezmek dışında sörf vb. su sporlarını da yapabilirsiniz. Gökçeada gezi ve aktivite rehberi için  şöyle alalım.

4- Floransa

Floransa’da müze gezmeli, bol İtalyan yemekli, Michelangelo tepesinde manzaraya karşı keyif yapmalı ve hafta sonu Ponte Vechhio’da sokak konseri dinlemeli bir tatil. Hepsi için 3gece hayli yeterli. E bir de trene ya da arabaya atlayıp 1 saat uzaklıktaki Pisa’ya uğrar bir kaç saat gezersiniz, daha ne olsun 🙂 Floransa rehberi burada.

Yıllık izinle birleştirip 9 güne çıkardıysanız

Bir Türkiye ve bir Avrupa koyları turu en iyisi :

1- Marmaris Koyları

Dalaman Havalimanı bu rota için en uygunu. Yine otobüs ya da kişisel araç seçenekleriniz de var tabi. Önce Marmaris merkezden başlayabilirsiniz ama bana kalırsa 1 er ya da 2 şer gece Bozburun, Selimiye, Orhaniye, Turunç rotası ve isterseniz diğer küçük koylara da uğramalı bir tur oldukça keyifli olur. Otobüs ya da kişisel aracınızla ulaşımı sağlayabilirsiniz koylar arası. Marmaris merkezide en son 2 gece dahil edersiniz.

 

2- Algarve

İstanbul’dan Thy ile Lizbon’a direk, Algarve bölgesine farklı firmalarla da aktarmalı ulaşabilirsiniz.  Lizbon’dan tren ya da otobüsle ulaşmanız da mümkün. Algarve bölgesinde şehirler arası otobüs ve trenler de mevcut. Algarve’a doğusunda yani Faro veya yakınından başlayarak 1 er gece Faro, Albufeira, Portimao’da kalabilir, Sagres’e bir kaç saatliğine uğrayabilir ve Lagos’ta 2 gece kalabilirsiniz. Bunların dışında popüler ve sevilen koylarında da konaklayabilirsiniz. Sörf, dalış vb. pek çok su sporunu da Atlas Okyanusunda yapmak çok keyifli olur. Algarve’da arabayla yaptığımız yolculuk rehberi için tık tık.

Paylaş


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir