Hem gezgin hem yerli olmak. İşte bütün mesele bu!

GÖKÇEADA YEME İÇME REHBERİ VE ALIŞVERİŞ

GÖKÇEADA YEME İÇME REHBERİ VE ALIŞVERİŞ

Gökçeada’da Yeme İçme ve Alışveriş

Gökçeada tarihi ve gezi rehberleri için ayrı ayrı tık tık. GÖKÇEADA YEME İÇME rehberini özellikle ayrı yazmak istedim çünkü bahsedilecek çok yer ve yiyecek var. Hem Gökçeada’dan dönerken “keşke daha fazlasını alsaydım” demeyin diye alışveriş rehberini de ekledim.

Kendine Yeten Ada

Kemancı manzarası

Gökçeada postlarında daha önce de bahsettiğim gibi, ada aynı anda farklı mevsimlere ihtiyaç duyabilecek pek çok yiyeceğin üretilebildiği yer. Zeytin, buğday, turunçgiller, kayısı, dut vb pek çok gıda var. Arıcılık, büyük ve küçükbaş hayvancılık zamanla azalsa bile, en önemli geçim kaynaklarından adanın. Yani adanın dışarıya ihtiyacı yok neredeyse. İhtiyacı olan bütün temel besinleri kendi üretebiliyor. 

Kahvaltı

Biz kahvaltımızı campingde ettik ama ev yapımı ada reçelleri ve ada zeytinleri ile. O yüzdne biz gidemesekte siz Yukarı Kaleköy’de Mustafa’nın yerinde kahvaltı edin, giden gelen çok memnundu.

Hayvancılık Adası

Pek çok ada ya da deniz bölgesinin aksine balıkçılığı ile değil hayvancılığı ile ünlü Gökçeada. Kuzu ve oğlak tandır ya da çevirme özellikle tercih ediliyor. Merkezde bulunan Merkez restoranda ada köfte, kuzu kavurma ve oğlak tandırı et severlere özellikle tavsiye ederim. Ayrıca ev yemekleri de bulunmakta ve fiyatları da gayet uygun. Et için Yenibademli köyü girişinin bir kaç metre ilerisinde ki Yörük çadırında oğlak tandır ya da kapamayı öneririm. 

Sakız ve Efibadem

Hristo amca<3 biz

Sakızlı tatlılara ve ev yapımı çoğu şekersiz ve katkısız ev reçellerine pek çok yerde rastlayacaksınız ama özellikle merkezde ki Ada Rüzgarından reçel alabilir, Barba Hristo’da 92 yaşında ki Hristo amcanın yaptığı sakızlı muhallebi ve yanına dondurmayı kaçırmayın.

Efibadem isimli badem kurabiyesi için Gliki ve Efibadem olarak iki üretici var. Bence ikisini de deneyein. Daha kavruk sevenler için Efibadem’i, daha hafif sevenler için Gliki’nin kurabiyesini yiyin. Hatta kutu kutu alın götürün, doyamıyor insan.

Kahve

Ne yazık ki biz gittiğimizde cenazeden dolayı kapandığı yazan Madam’ın dibe kahvesini içemedik. Ama aynı yerde yani Zeytinliköy’de bulunan Garaj da manzaraya karşı kahve içmenizi öneririm. Sadece sahiplerinin nezaketi için bile gidilir. Yine Zeytinliköy de Garaj’ın biraz yukarısında bulunan kafelerde serinlemek için ya da kahve içmek için oturabilirsiniz.

Tepeköy’de bulunan köy kahvesine mutlaka gidin. Frappe için! Evet, köy kahvesinin frappesi meşhur. Rum köy kahvesi kadınlı erkekli herkesin takıldığı, diğer postlarda okuyabileceğiniz mevlüt olayının gerçekleştiği yer. O gün Metaxa ve bitki çayı ikramı da vardı hatta.

Eski adıyla Gliki şimdiki adıyla Bademli ya da Eskibademli köyünde Stenada’da mutlaka manzaraya karşı dibek kahvenizi için ya da sakızlı tatlılarından yiyin.

Şarap

Şarap denemek amacıyla ve eğer temmuz başından itibaren gittiyseniz eğlenmek için adanın tek tavernası olan Barba Yorgo’da üzümlerinin bir kısmı Türkiye’de bulunmayan şaraplardan için. Taverna’da sirtaki oynayın, bol bol rakı, uzo ya da şaraba doyarsınız hem de her zaman denk gelemeyeceğiniz çok neşeli ve kibar insanlarla tanışmış olursunuz.

Biz eve de aldık tabi şaraplardan

Bir diğer alternatif Zeytinliköy’de bulunan Kemancı. Manzarası da gayet hoş ama isterseniz bir iki şişe alıp akşam sahilde de içebilirsiniz. Özellikle 7 farklı üzümden yapılan “Organik” isimli kendi şaraplarını deneyin.

Daha meyhane tarzı bir yerler ararsanız Yenibademli köyünde bulunan Son Vapur ve Kaleköy’de bulunan Poseidon İmroz’un hem manzarası hem mezesi ve sohbeti hoş olur.

Poseidon İmroz

Zeytin ve Zeytinyağı

Adada sıkça göreceğiniz canım zeytin ağaçlarından elde edilen soğuk taş sıkım mis gibi zeytinyağı ve inanılmaz lezzetli zeytinlerden bol bol yiyin. Pek çok yerde rastlayacaksınız ama alışveriş kısmında alıp eve götürmeniz için seçenekler var.

Alışveriş

Gökçeada’da gördüğünüz pek çok yerden reçel alabilirsiniz. Ben çoğu çeşidi bir arada bulmak ve diğer ürünleri içinde Ada Rüzgarını öneririm. Özellikle denk gelirseniz sadece nardan ibaret olan nar ekşisinden, kantaron yağından şişe şişe alın. Sabunları da çok güzel ki sabun adanın ünlü ürünlerinden. Çeşit çeşit bal ve bir kaç farklı türde zeytin ve zeytinyağı da alabilirsiniz.

Dibek kahvesi göreceksiniz satılan çok yer var. Merkezde bir başka Madam’ın dükkanından alabilirsiniz. Efibadme ya da Gliki’den kurabiye almayı da unutmayın.

Mutlaka ama mutlaka Kokina‘ya da uğrayın. İş bankasının sokağına girince az ileride. El yapımı kat kat kumaştan çantalar, tam sahilde giymelik keten ya da şile kıyafetler, farklı tasarımcılara ait ev süs ya da kullanım (çerezlik, kase, sürahi vb.) amaçlı objeler, mis kokulu sabunlar, yine el yapımı pek çok farklı ürün. Bir de üstüne Önder ve Mine çiftiyle Gökçeada’nın dünü, bugünü ve geleceği sohbeti. Daha ne olsun!

Gökçeada ile ilgili diğer merak ettikleriniz için sayfa başındaki linklere tıklayabilir ya da sorularınızı aşağıya yorum olarak bırakabilirsiniz 🙂

 

Paylaş


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir