Hem gezgin hem yerli olmak. İşte bütün mesele bu!

PORTEKİZLİLER NE YER NE İÇER?

PORTEKİZLİLER NE YER NE İÇER?

Portekiz mutfak kültürü deniz ürünleri, hamur işi ve çoğu tatlı olan yiyecekler, kaliteli ve ucuz içkiler gibi daha pek çok elementten oluşuyor. 2 aylık Portekiz Avrupa Gönüllülük projemde deneyimlediğim (proje postları burada ve şurada), bazen yerellerin elinden bazen restoranlardan ya da pazardan yediklerim, sokaktan tattıklarımla Portekiz NE YER NE İÇER rehberi.

1001 Bacalhau

Bacalhau a bras, Bacalhau  com natas, Pasteis de Bacalhau… ve daha 998 tanesi. Kurutulmuş morina balığından yaptıkları sırasıyla kibrit patates ve pirinç, beşamel ve kremalı, ya da dışı kaplanan kızartma şeklinde yapılan hamur işi gibi olan haliyle Bacalhau çeşitleri. Portekiz’in en meşhur, çeşidi en bol ve en çok sevilen yemeği. Özellikle natas yani kremalı olan favorim. Portekiz’de uzun zaman geçiren Türklerden duyduğum ya çok sevdikleri ya da hiç sevmedikleri. Hem restoranlarda, esnaf lokantalarında hem de köyümüzden, projeden kadınların yaptığı çeşitlerini yedim bende.

Deniz Ürünleri

Her yerde, her koşulda bulursunuz. Esnaf lokantaları bile çeşit çeşit deniz ürünlü yiyecek yapar. Pilavı, makarnası, bacalhausu, balığı, salatası vs vs. Bacalhau, deniz ürünlü paella benzeri pilavlarını özellikle öneririm.

Konserve ya da taze ızgarada sardalya her yerde bulunur ve de çok popüler. Hatta çok değişik sardalya konserve dükkanları görebilirnizi Lizbon ve Porto gibi şehirlerde.

Algarve bölgesine yolunuz düşerse, Cataplanas (belli bir tipte -sac’a benzer diye düşünebilirsiniz- kap içine yapılan sıcak deniz ürünleri) ve arroz de mariscos yani deniz ürünlerinden yapılma pilav yiyin. 

Konserve sardalya dükkanı: Porto ve Lizbon

Sandviç

Sandviç olarak ya da tek servis edilen Chouriço (domuz sosisi), pao com milho yani tereyağlı ekmek, arasına et konulan sandviçler, kaliteli Portekiz peynirleri ve çeşitli salam ya da jambonların kullanıldığı Deus gibi sandviçler oldukça fazla tüketiliyor.

PASTEİS de NATA ve HAMUR İŞLERİ

Önce nata yani kremalı hamur işinden bahsedelim. Zaten kremasız; içi ya da hamuru tatlı olmasına rağmen üzerine şekre konulmayan bir şeyi zor bulursunuz. Evet Avrupa’da yaygın bir durum ama Portekiz iyice abartanlardan. Tuzluya hasret kaldık bir ara. Nata’ya her yerde rastlarsınız ancak Belem Pastanesinde yemeden olmaz. Hatta hazır oraya gitmişken etli turtalarından (tatlı değil), üstüne anlamsızca pudra şekeri dökmelerine rağmen inanılmaz lezzetli ve İtalya’dakinin aksine tuzlu ve sandviç şeklinde yaptıkları brioche’tan da yiyin. Yanına da iyi bir kahve, mis.

Hiç tuzlu yok dedik ama bir de Folhadas isimli içi pek çok şeyle doldurulabilen hamur işleri var. Aslında bizde ki milföy böreklerine benzer ve farklı boyutlarda satılıyor.

Belem Pastanesi: Duck Pie, Pasteis de Natas…

Tatlı ve Pirinç

Bunların dışında hem sütlü hem hamur işi tatlılarında ve hatta çoğu yemekte de pirinç konseptine rastlayacaksınız. Arroz doce (bizim sütlacın az daha sütlüsü, ülkenin kuzeyine doğru gidince, içine yumurta katıldığına da denk gelirsiniz). Şarap kattıkları pek çok meyve tatlısı, içine pirinç kattıkları annemizin beyaz kekleri tarzında kekler, pirinç unundan hamur işleri. Çikolata dolgulu ya da sadece hamuru tatlı olan kekimsi tatlılar en çok rastlayacaklarınızdan.

Kahve

Portekiz de aynı İtalya gibi kahveleriyle meşhur. Nereye gidereniz gidin hep kaliteli kahveye denk geleceksinz. Abatanado bizde ki americano, kahve derseniz espresso alırsınız. İçine bir kaç damla süt katılmış espresso için pingo ya da pingado, latteye benzer sütlü bir kahve için galao sipariş etmelisiniz. Espressolar küçük olduğundan genelde abatanado sipariş ederdim ben. Cafe com leite derseniz az sütlü ama espressodan büyük bir kahve alırsınız. Hemen hemen her yerde kahve makinası ve espresso makinası oluyor zaten, evler dahil. Marketlerde de pek çok markanın çeşit çeşit aromalı kahvelerini bulabilirsiniz.

Şarap ve Alkol Alışkanlıkları

Portekiz ne yazık ki yalnızca Porto şarabından ibaret sanılıyor. Ama aslında şaraplar bölge bölge ayrılıyor ve hepsinin ayrı bir dokusu var. O kadar kaliteli şarapları başka yerde bu kadar ucuza içmeniz zor. Fırsatını bulursanız bol bol için. Benim favorilerim genelde Alentejeno bölgesine ait olanlar. Normalde rose şarap pek sevmememe rağmen Portekiz’dekilerin çoğuna bayıldım ama Plexus’u özellikle öneririm.

Bir de vinho verde yani yeşil şaraba rastlayacaksınız. Özellikle Gazela markasına her yerde rastlanıyor. bence biraz mayhoş bir gazoz gibi. Şarap dışında “ateş suyu” dedikleri aguardente velha da viski, konyak arası bir etki bırakıyor ve de yumuşak içimli.

Ferreira şarap mahzenleri

Çeşit çeşit likör (Madeira’nınkiler neden meşhur bilemiyorum, ben sevmedim ama deneyin tabi), gündüzden itibaren içmeye başlayan bir ülke (öyle sapıtma falan değil, yemeğin yanına, sabah kahvaltıdan sonra shot halinde beyaz şarap gibi ya da direk yarım su bardağında kırmızı şarap).

En meşhur likörleri vişneden yapılan ve çikolata kapta ikram edilen, bir yudum alınıp çikolatası ısırılan Ginjinha. İspanya’ya ait olmasına rağmen sangria’da oldukça popüler. 

İki büyük bira markası var. Biri Superbock, diğeri Sagres. Sagres güneye ait olduğundan kuzeyliler Superbock taraftarı (Sagres ve Portekiz’in güneyi Algarve postu burada). Ben Sagres’in Bohemian serisini baya beğeniyorum.

İçki Sonrası

Bifana (ekmek arası domuz eti gibi düşünebilirsiniz, bence gereksiz yağlı) hem içki sonrası hem sabah kahvaltısı niyetine çok meşhur. Ya da fast food: hot dog, hamburger, patates kızartması vb. şeyler yemek çok popüler.

Nerede Ne Yenir?

Belem Pastanesinde hamur işleri, Arrouquelas ve Lizbon’ da şubeleri bulunan Maeluisa (Portekiz’in en ünlü şeflerinden birinin mekanları) et yemekleri, hatta özellikle rosto ve başlangıçlardan yiyin. Lizbon’da RDA 49 adlı komün mekanda gönüllülerin yaptığı ve ücretini sizin belirlediğiniz, vegan ve vejeteryan yemeklerden yiyin. Yalnız kendi bulaşığınızı da kendiniz yıkıyorsunuz, içkilerse 1 euro.

Porto’da eğer çok tatlı sevmiyorsanız tawny dedikleri yani daha az tatlı olan Porto şarabından (Calem ve Barros’tan memnun kaldım) ve sos içine yerleştirdikleri üstüne sahanda tek göz yumurta konan bol et çeşitli sandviçleri Francesinha’dan yiyin.

Aveiro’da ben pek sevmesem de Ovos moles kurabiyeleri meşhur, iç kreması iyide o dışında ki hamurumsu, şekerimsi şeyden pek haz etmedim.

Guimares ve Braga’da daha sıkça rastlayacağınız ama her yerde bulunabilen Ginjinha yani bir çeşit vişne likörünü de tadabilirsiniz.

Bir de pazar yerleri var. Fırsat bulursanız mutlaka gidin. Biz Arrouquelas yakınlarında o civarın en büyük pazarlarından birine gittik. Evcil hayvan, kıyafet, yiyecek satılan pazarda aynı zamanda bizde ki köfteciler, büfeler gibi yerler göreceksiniz. Genellikle tavuk but çevirenlere (epey popüler bu da), bifanacılara rastlarsınız ve elbette ki alkol de satıyorlar.

Tavuk olayı da oldukça popüler bu arada. Piri piri yani pul biberli tavuklarıyla da övünürler. Algarve da deniz ürünleri dışında ki en popüler yiyeceklerden.

Caldo verde yani yeşil çorbaya (sebzelerden yapılıyor) da pek çok yerde rastlayacaksınız, bir deneyin derim.

Maeluisada rosto ve Bacalhau

Portekiz mutfak kültürü ile ilgili sorularınız için aşağıya yorum bırakabilir, Portekiz seyahat tüyoları ya da Agh için yazı içindeki linklere tıklayabilirsiniz 🙂

 

Paylaş


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir