Hem gezgin hem yerli olmak. İşte bütün mesele bu!

AVRUPA GÖNÜLLÜ HİZMETİ: NEDEN? NASIL?

AVRUPA GÖNÜLLÜ HİZMETİ: NEDEN? NASIL?

AVRUPA GÖNÜLLÜ HİZMETİ yani Agh ya da Evs, 13- 30 yaş aralığında bulunan her bireyin, yaşına, eğitimine ve şartlarına göre seçeneklerin olduğu, herkese hitap eden bir Erasmus plus programı.

Erasmus +

Erasmus + bugün üniversitelerde bildiğimiz Erasmus değişim programı dışında Agh’yi, Gençlik Değişim Programlarını ve Agh eğitimcilerini eğiten programları kapsıyor. Ben işin Agh kısmından bahsedeceğim.

Proje sırasında gezersiniz mesela; Porto, Villa Nova de Gaia dan manzara

AVRUPA GÖNÜLLÜ HİZMETİ

Gönüllülük için başvurabileceğiniz daha pek çok site ve program var ancak, öğrenci hesabı olarak düşününce en masrafsız çıkabileceğiniz program bu.

Öncelikle tavsiyem projelere bir göz atıp ilgilendiğiniz belirlemeniz. Ya da Türkiye’deki gönderici kuruluşların elinde bulunan projelere başvurmanız. Facebook vb. sosyal medya hesaplarından ve kendi web sitelerinden duyuruları da takip edebilirsiniz. Ben Türkiye Avrupa Vakfı aracılığıyla projeye başvurmuştum. Kendi araştırmanızı yapmanız için de şuraya tık tık. 

Kendi projenizi bulduktan sonra host kuruluşa başvurabilirsiniz ancak gönderici kuruluş olmadan, başvurunuz kabul edildiğinde bile işlemler tamamlanmaz.  O yüzden projenizi seçtikten sonra TAV ya da benzeri bir gönderici kuruluşa projenizi ve süreci anlatan bir maille başvurup gönderici kuruluşunuz olmalarını isteyebilirsiniz.

Projeler

Aklınıza gelebilecek her şey var. 2 hafta ile 12 ay arası değişen, Avrupa’nın hemen hemen her yerinde bulunan projeler bunlar. Bazı programlar bir kaç ülke tarafından birlikte yürütülüyor. Engelliler, çocuklar, turistler, mahalleliler için çalışabilir ya da çevre, çiftçilik gibi konuları kapsayan  projelerde yer alabilirsiniz. Bu tamamen ilgi alanınıza, başvuru şartları ve projeye uygunluğunuza bağlı.

Dil

Aynı dili konuşmuyorduk ama aynı karnavaldaydık 🙂

İngilizce genelde aranan şartlar arasında ama çok çok iyi bir İngilizceniz olması da gerekmiyor. Bu projelere aksanı, İngilizcesi çok iyi olmayan Avrupa vatandaşlarının da geldiğini göreceksiniz. Ya da benim gibi proje için yaşadığınız köyde (bazı projeler şehirde, bazıları köylerde, kasabalarda) kimse İngilizce bilmiyorsa, bilmenizin de faydasını çok göremediğiniz durumlar da olabilir. Fakat bu sizi korkutmasın, gayet güzel oturuyor zamanla her şey.

Benim Projem

Öncelikle projemle ilgili yazdığım yazılar için buraya ve şuraya. Proje esnasında gezdiğim yerlerin rehberleri içinde şöyle şuralara alayım. 

Kısaca kendi sürecimi ve projemi özetleyecek olursam; mezuniyetten sonra yaptım çünkü okurken yazın kazılarda kışın okuldayım, yani vaktim olmadı. Portekiz’de Take the Chance isimli projeye başvurdum. Ben Geoclub Gondomar (Porto yakınında) ayağı için başvurmuştum ancak olmadı. Onun yerine aynı projenin Arrouquelas ayağı olan H2o yu teklif ettiler. Kabul edip sürece başlamış oldum böylece. Vize işlemlerini kendiniz yaptırıyor, makbuzlarınızı ilettikten sonra parasını kuruluşlardan birinden alıyorsunuz (masrafları hangi kuruluşun karşılayacağı projeye ve kuruluşlar arası anlaşmaya bağlı, biz de gönderici kuruluş idi ama aylık harçlıklarımızı host kuruluş ödüyordu.). 

Ben ocak- mart arası gittiğimden valizim ağır oldu tabi. Gitmeden mutlaka hava durumunu öğrenin. Ben projeye 2 ay için katıldım. 8 kişilik iki katlı bir evde farklı ülkelerden ve Türkiye’den insanlarla kaldım. 2 ay boyunca bazılarıyla tatile bile gittik, linki başlığın altında. 

Özel ihtiyaçlılar okuluyla kütüphane günü

Proje süresince huzur evinde, otizmli çocukların bulunduğu bir okulda ve zihinsel engelliler okulunda görev aldım. Sizden ağır bir sorumluluk yüklenmenizi ya da sağlıklarıyla meşgul olmanızı istemiyorlar. Onlar için oyun üreten, aktivite zamanlarında onlarla paylaşımda buluna kişi olmanız gerekiyor. Amaç daha sosyal olmalarını sağlamaktı benim projemde.

Para

Bizim projede 2 ay kalanlar aylık 218 Euro alıyordu. Vize de ücretin bir kısmından muaf olduğumuz için 25 Euro ödedim sadece ve onu da sonrasında geri aldık. Uçak biletlerimizi gönderici kuruluş aldı. Ancak geri alınan paralar bir Erasmus + anlaşmasının (2015 ya da 2016 idi ) yapıldığı senenin kuruna göre hesaplanarak ödeniyor (Euro olanlar için). Hava alanına ulaşım vb., yolculuk günü yaptığınız yiyecek içecek masrafı da karşılanıyor.

 Faydaları ve Zorlukları

Liste gibi düşünelim:

 • Dil geliştirmek
 • Yeni bir ülke ve kültürünü tanımak
 • Ev arkadaşlarınız yabancıysa pek çok yeni bakış açısı ve kültür tanımak
 • İyi arkadaşlıklar edindiğinizde seyahat, tatil vb. yapabileceklerinizin artması
 • Projeden sonra bazı arkadaşlarınızla görüşmenin sürmesi, bir sürü ülkede eviniz olması
 • Kendinizi sabır, azim, hoşgörü anlamında geliştirecek olmanız
 • Projenize göre belli yetenekler kazanmanız ya da var olanı geliştirme şansınız
 • Cv nize ve edindiğiniz tecrübeye göre iş hayatınıza olumlu yansıyacak olması
 • Seyahat edebilmek
 • Kendinize bir challenge yaratıp onu aşma şansı
 • Yeni projeler için şans ve fikir edinmek
 • 2 ay ve üstündekiler için gidecekleri Agh eğitimi <3 onun da yazısı gelecek.
Bizim eğitim Portekizin doğduğu yer kabul edilen Guimaraes da idi. Burası da Olive Square

Zorluklarına gelirsek:

 • Dilini bilmediğiniz bir ülkedeyseniz alışmanız zaman alabilir
 • Proje evinizden ya da arkadaşlarınızdan memnun kalmama riski (öncesinde detaylı bilgi alırsanız bu sıkıntıyı yaşamanız çok zor)
 • Yabancı bir yerde bir nevi bir başınıza olmak
 • Proje başvuru ve hazırlık sürecinin sıkıcılığı (orada yaşayacağınız eğlence bir milyon katı ama)
 • Yemek konusunda çok seçici iseniz, market ve restoranları öğrenmek ve yemek seçmek biraz zaman alabilir
Eski ofisimizin duvarları

Bana kalırsa fırsatınız varsa mutlaka deneyimleyin. Gerekirse siz yaratın o fırsatı. İyi ki yaptım!

Daha fazla bilgi almak ya da yorumlarınız için aşağıya yazabilir, yazı içindeki linklerden Agh yazılarıma ve proje sırasındaki deneyimlerime ulaşabilirsiniz.

Paylaş


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir