Hem gezgin hem yerli olmak. İşte bütün mesele bu!

KUZEYDEKİ KRAL!GUIMARAES VE BRAGA GEZİ REHBERİ

KUZEYDEKİ KRAL!GUIMARAES VE BRAGA GEZİ REHBERİ

GUIMARAES ve BRAGA birbirine otobüsle yarım saat uzaklıkta bulunan iki farklı bölge. Braga, Portekiz’in Lizbon ve Porto’dan sonra gelen 3. büyük şehri. Guimares’da Evs eğitimi  için bir hafta kaldık ve o sırada Baraga’yı da gezme fırsatım  oldu. Sonrasında köye yani Arrouquelas’a dönene kadar Porto, Aveiro ve Coimbra’ya seyahat ettim. Evs ya da Agh Portekiz yazıları için buraya ve şuraya tık tık. Diğer Portekiz seyahat rehberleri için de paragraf içindeki linklere tıklayabilirsiniz.

Guımaraes

Oliviera meydanı

Portekizlilerin milliyetçi tarafının hissedildiği, kralın krallığını ilan ettiği, Portekiz’in doğduğu, Güneyli birası diye Sagres biralarının içilmediği, Superbock bira severlerin memleketi. Guimares’e Porto’dan tren ya da otobüsle, Lizbon’dan yine tren ve otobüs kullanarak geçebilirsiniz. Braga’daysanız eğer otobüsle yarım saatte ulaşabilirsiniz.

Biz Guimares’e Avrupa Gönüllü Hizmeti eğitimi için gittik ancak eğitim hakkında yazı ayrıca gelecek. Şimdilik size bölgenin tarihi ve gezilecek yerlerinden bahsedeceğim.

Unesco kültür mirası listesinde bulunan Guimaraes, Porto’nun kuzeydoğusunda yer almaktadır. Daha önceleri turimz açısında kaynakları yetersiz olan bu yer adının Portekiz’in doğduğu yer olarak ünlenmesi ve Unesco korumasında olmasıyla daha çok yatırım gerektirmiş ve bugünkü durumuna ilerlemiştir. 

Guımaraes Tarihi

Guimaraes Kalesinin aşağısında heykeli bulunan Afonso Henriques yani Portekiz’in kurucusu olan kraldır. Kale pek çok şehrin aksine şehir merkezine inşa edilmiş, kral ülkeyi bu kaleden yönetmiştir. Portekiz’i yeniden fetheden, farklı milletlere ait olmuş bölgeleri bir araya getiren ve kaşif denizcilerin önünü açan da yine 1. Afonso Henriques dir.

NELER GÖRÜLMELİ? NELER YAPILMALI?

Bir günde her tarafı yürüyerek gezebilirsiniz, tabi biraz sıkı bir yürüyüşle. Tavsiyem tarihi merkezden başlayarak yukarı doğru gitmeniz. Eğer otobüs garı tarafından geliyorsanız R.Paio Galvao’ya çıkıp önce welcome center’a uğrayıp haritanızı alabilirsiniz. Sonrasında caddeden aşağı giderek Arkeoloji müzesini, Largo do Toural ve hemen önündeki Aqui Nasceu Portugal (Portekiz burada doğdu) yazılı kale- müze yapısını görebilirsiniz. Oradan yola devam edip havuzlu meydan parkı geçerek Museu Alberto Sampaio’ya gidip Portekiz tarihiyle ilgili pek çok eseri görebilirsiniz. Arkasından ana meydan olan Oliveira meydanı ve kilisesini dolaşıp ara sokaklarda gezerek kaleye kadar yürürsünüz (yol üstünde tarihi binaları, bize denk geldiği gibi denk gelirse yaşlıların dans ettiği, öğrendiği belediye binalarını göreceksiniz).

Guimaraes Kalesi

Kaleye çıkarken yol üstünde kralın heykelini, dükler sarayını ve St. Michael kilisesine de uğrayıp en son kaleyi dolaştıktan sonra çimlere yatıp dinlenin bence. Aynı rotayı tren istasyonundan geldiğinizde Largo do Toural dan başlatarak yapabilirsiniz.

Afonso Henriques I

Yol üstündeki dükkanlardan alışveriş yapabilir, Ginjinha isimli çikolatada ikram edilen vişne likörlerinden içebilir, şarapları deneyebilirsiniz. Oliviera merkezinden kolonların arasından diğer meydana geçtiğinizde köşede kalan dondurmacıyı da unutmayın.

Ben gidemedim ama vaktiniz olursa mutlaka teleferikle Penha tepesine çıkıp hem doğayı hem de meşhur anıt mezarları görün.

Gece

Oliviera kilisesi ve önündeki bardan

Bu kadar küçük bir yerde bu kadar bar ve eğlence mekanı olmasının nedeni öğrenci yoğunluklu bir yer olması. Yaşlılar kadar genç nüfusta yoğun.  Özellikle hafta sonları Oliviera meydanı ve havuzlu meydanın ara sokağından girip dolaştığınızda göreceğiniz pek çok kalabalık bar var. Bazılarında dans etme imkanınız da oluyor.

Konaklama

Biz Guimaraes’da iki şubesi bulunan Youth hostel serisinin Pousada de Juventude de Guimaraes olanında kaldık. Çok da memnunduk, odaları ferah, avlusu tam takılmalık, mutfağı haricinde her şey kullanışlı.

Braga

Braga’ya Guimaraes’a giderken yol üstünde bir kaç saat için uğrayabildim. Braga’ya bir gün yeter bence zaten. Trenden Braga’da inip istasyondan Arco da Porta Nova yani anıt kapıya yürüyüp şehre daldım. Her yer tarihi bina, her yer azulejos. Hala yüzyıllar öncesindeymişim hissi.

Gezilecek Yerler

Arkasından sokakları geze geze Braga katedrali (Se de Braga), belediye binasını, papazların kaldığı manastırı, diğer tarafında bulunan Santa Barbara parkına uğrayın mutlaka. Bir I love Braga fotoğrafınız olur hem. Rota doğrultusunda en son Republica meydanı ve Braga kalesinden kalanları, kulesini görebilirsiniz. 

Bom Jesus merdivenleri

Çoğu insanın Braga’ya gitme nedeni olan Bom Jesus tepesine teleferikle ya da merdivenlerden çıkabilirsiniz. Bence en iyisi teleferikle çıkıp merdivenlerdne inmek, her ikisi de çok keyifli. Teleferiğe ulaşmak için Avenida da Liberdade caddesinden 10 ve 40 geçelerde kalkan 2 nolu otobüse binmeniz lazım. Bileti içerde temin edebilirsiniz. Bom Jesus tepesi ormanlık alana kurulmuş, etrafı yeşil bir kilise. Daha sonra ki bağış ve yatırımlarla peyzajı, süslemeleri, heykelleri yapılmış; mimarisi ve tesisi geliştirilmiştir. Özellikle baharda ya da havalar güzelken giderseniz ve eğer vaktinizde varsa daha arkasında kalan ulusal park kısmını dolaşın, benim o kısım için vaktim olmadı.

Teleferik ❤

Portekiz, Braga ve Guimaraes’la ilgili soru ve yorumlarınızı aşağıya yazabilir, paylaşmak ve sosyal medyadan takip etmek için alttaki butonlara tıklayabilirsiniz 🙂

Paylaş


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir