Hem gezgin hem yerli olmak. İşte bütün mesele bu!

AVRUPA GÖNÜLLÜ HİZMETİ: EĞİTİM

AVRUPA GÖNÜLLÜ HİZMETİ: EĞİTİM

AGH esnasında uzun ya da kısa dönem olmanıza göre alacağınız (eğer programınızın dönemine denk geliyorsa) bir ya da iki EĞİTİM olacak. Biri Agh’ye merhaba diğeri ise hoşçakal niteliğinde, pek çok non formal dedikleri eğitim, ders, oyun serisi oluyor. Detaylar aşağıda. Agh ile ilgili Portekiz deneyimlerim, süreç ve proje kapsamındakiler için yazıdaki linklere  tık tık.

EĞİTİM Nerede? Ne Zaman? Nasıl?

Uzun dönemseniz ama özellikle 6- 12 arasında bir uzun dönemseniz (2 aydan fazla olanlar uzun dönem sayılır) eğitimlere bir merhaba ve bir hoşçakal eğitimi olarak denk geleceksiniz. İki aylık projedeyseniz eğitim alamama ihtimaliniz de var. İki aydan kısaysa dönem olarak denk geleniz bile kısa dönem olduğundan göndermiyorlar.  Ben iki aylığına gittiğim projede, hem projeden bir arkadaşımıza yardımcı olmak için hem de sürecime denk geldiğinden mentörümün insiyatifiyle Guimaraes’a gönderilmiştim. 

Oliviera meydanı- Guimaraes

Nereye gönderileceğiniz hep değişiyor. Bazen aynı yerlere de çıkabilir. Bu tamamen o dönem organizasyon için en uygun yerin, şehrin, otelin vs. nerede olduğuna bağlı. Mesela bizden öncekiler Braga’da kalmış, biz Guimaraes’te eğitim aldık. 

Eğitim bir hafta sürüyor ve genellikle uzun dönemler için geldiğiniz ve gideceğiniz son iki aya denk getirmeye çalışıyorlar ama elbette çok fazla gönüllü olduğundan tam bu dönemlere denk gelmediği de oluyor. Ben de projenin ortasında gitmiştim. 

Eğitimin diğer bir güzel tarafı yukarıda linki de bulunan Guimaraes ve Braga gezimi bu eğitimler esnasında yapmam. Bulunduğunuz şehir ve ülkeye bağlı olarak size de eğitime denk gelen bir rota yapmanızı öneririm. Eğitimden hemen önce ya da sonrasında olacak şekilde çok işinize yarar bir program olur. Hele de benim gibi ulaşımı sıkıntılı bir köyde Agh yapıyorsanız, izinlerinizle birleştirdiğiniz iyi bir tatile de dönüşüyor eğitim. Hazı köyden çıkmışken gezip sonra rahat ediyorsunuz.

Guimaraes

Masraflar

Eğitim süresince üç öğün yemeğiniz ve arada çay,kahve,kurabiye vb. otelinizde hazır zaten. Konaklama ve yol için de ödeme yapmıyorsunuz. Ama yol masrafları için hostinginizi yapan organizasyonun verdiği bir vergi numarası ile biletlerinizi alıp hiç birini atmadan eğitim dönüşü teslim etmeniz gerekiyor paranızı almak için. Bazı organizasyonlar yol için belli bir miktarı önden veriyor ve gelen faturaya göre kalanı hallediyor.

Guimaraes by day etkinliğinde

Eğitim İçeriği

Geldik en yoğun kısma. Buna genel bir cevap veremeyeceğimden, bizim eğitimin haftalık planı üzerinden yola çıkarak anlatacağım. Ancak baştan söylemeliyim ki her eğitmenin kendi becerileri, sunuş şekli, farklı yaklaşım ve teknikleri var.

Varış

Akşam 6 da otele giriş yaptıktan sonra 18.30 da hoşgeldin kısmı (biz bu kısımda birbirimize top vererek isim öğrenme oyunu oynadık) arkasından da akşam yemeği oldu. 21.30 da ise Porto şarapları ile birbirimizi tanımaya yönelik biraz vakit geçirdiler ancak migrenim yüzünden ben o kısma dahil olamadım.

29 kişi çizdi bunu: Bizim Facebook duvarımız

İlk Gün ve devamı

Salı günü kahvaltının arkasından, günün başlığı olan “Who is Who?” ya göre belirlenen program başladı. 30 kişilik bir grubun farklı renkte kalemlerle herkesin emeği bulunan resimleri çizildi, sandalye oyunu oynandı. Arkasından Evs ile ilgili temel bilgilerden bahseden bir eğitim oldu. Öğlen yemeği ve dinlenmeden sonra isim oyunu oynandı ve herkes Evs le ilgili düşündüğü projelerden, kendi programlarının nasıl olduğundan bahseden oyun şeklinde sunumlar yaptı. Gün içinde mutlaka bir kaç tane challenge oyunu da yapılıp günün konusuna uygun şekilde çözümlendi. Akşam yemeği ve dinlenmeden önce her gün yaptığımız “yansıma anı” isimli grup toplantısı yapıldı. 3 eğitmene 10 ar gönüllü dağıtıldı ve bir hafta boyunca her akşam bu yansıma anında yerden kendi ruh halizime en uygun görseli taşıyan kartı seçerek grupla paylaştık. Kesinlikle en sevdiğim şeylerden biriydi. Gece de çatı katında düzenlenen küçük bir etkinlikle farklı Portekiz kültür ögelerini deneyimledik.

Çarşamba “Exploring new adventures” konsepti ile farklı dil ve yerlerden gelen insanların ve insaan iletişiminin önemine, detaylarına değinmemizi, anlamamızı sağlayan farklı oyunlar oynadık. Sanırım en sevdiğimiz oyun bu konsept için oynadığımız, 3 ayrı gruba bölünerek yarattığımız komünlere yeni diller, kıyafetler, ideolojiler, devlet yapıları vs. uydurarak anlaşmaya çalışmamız ve bize verilen görevleri yapmaya çalışmamızdı. Yine gün içinde Evs içerisindeki haklarımız ve kurallar hakkında sunumlar oldu.

Herkülün 12 görevi varsa bizim de 8 var idi, biri canlı heykel idi.

Perşembe “Cultural Life” başlığı altında şehir gezisi, iletişim oyunu, 8 farklı görevin Guimaraes da yerine getirilerek ortak bir yerde görev sonuçlarının toplanıp herkese sunulması üzerine bir program gerçekleştirdik. Görevlerden bir ikisini örnek vereyim de siz anlayın. “Yerlilere Superbock mu Sagres mi tercih ettiklerini (ikisi de bira markası) sorun”, “hayal ettiğiniz bir şeyi grubunuzla yapın” (5li gruplardık ve biz sokakta dans edip videoya çektik). Gece de nasıl bir etkinlik yapılacağına bizim karar verdiğimiz ve oylayarak seçtiğimiz bir etkinlik düzenlendi. En duygusal anlarımızı o gün yaşadık herhalde. Elbette grupta anlaşamayanlar oldu ama sanırım uzun yıllar devam edecek dostluklar kazandık.

Son

Şu bizim karar verdiğimiz gece yapılanlardan biri. Bana kalan ❤ Birine sırtından bir şey yapacaksanız böyle şeyler yapın 😉

Cuma günü “Exploring new possibilities” başlığı altında Agh sonucunda size verilecek olan Youthpass ve sağladıkları hakkında konuşmalar yapıldı. Projelerimiz hakkında bundan sonra ne yapabileceğimizi paylaştık ve gece de dışarıda bir akşam yemeği ve kapanış partisi gerçekleştirdik.

Cumartesi kahvaltıdan sonra küçük bir veda oyunu ve konuşması yapıldı. Arkasından yavaş yavaş herkes köyüne döndü tabi. Ben de Kuzey Portekiz gezime Porto’dan devam ettim. Yakında Porto yazısı da geliyor.

Portekiz ve Agh ile ilgili yorumlarınızı ve sorularınızı aşağıya bırakabilir, aşağıdaki paylaş butonlarından paylaşabilir, yazı içindeki linklerden konuyla alakalı diğer yazıları ve Portekiz gezi rehberlerini bulabilirsiniz.

 

 

 

 

Paylaş


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir