Hem gezgin hem yerli olmak. İşte bütün mesele bu!

SARIYER SERİSİ 2: EMİRGAN-BALTALİMANI

SARIYER SERİSİ 2: EMİRGAN-BALTALİMANI

EMİRGAN-BALTALİMANI rotası devamı da gelecek bir Sarıyer serisinin 2. kısmı. İlki için tık tık.

EMİRGAN-BALTALİMANI ROTASI

Benim tavsiyem aynı güne sığdırıp yorulmak istemiyorsanız Emirgan kısmını ikiye bölüp onlardan birini Baltalimanı ile birleştirmek çünkü Emirgan’ı da parçalara ayırmak gerekiyor bence. Bir de eğer yürümeyi seviyorsanız birazdan bahsedeceğim Baltalimanı rotasına Emirgan iskeleden yürüyerek başlamanız.

Emirgan&Müze

Müzenin hat kısmında hareketli hayvan motifleri
Müzede Yoga

Emirgan iskelesine kadar gittiyseniz giderken de yol sahilden yürüdüyseniz önce karşıya geçip tarihi Çınaraltı restoranının oradan araya girin, çeşmeden yukarı devam edin. Yol üstünde göreceğiniz mekanlar için aşağı bakabilirsiniz. Bence iki paralel sokağı bir yukarı, bir aşağı doğru yürüyerek bitirmeniz. Emirgan’ın esnafını, evlerini, kendine özgülüğünü görün.

Sonrasında iskeleden biraz daha ileride, şu an her çarşamba Müzede Yoga etkinliği yapan; uzun süredir var olan ve Bogaziçi ve Koleksiyon buluşmalarının 31 Aralık’a kadar devam edeceği; Feyhaman Duran sergisi henüz bitmiş, Selim Turan ve Hat sanatı sergilerinin devam ettiği,; her çarşamba Uzun Çarşamba adıyla ücretsiz müze günü yapılan Sabancı Müzesi’ni ziyaret edin. Feyhaman Duran sergisini, yaz bitmeden müzede yogayı ve Selim Turan sergilerini mutlaka yakalayın. Gelecek Boğaziçi buluşması etkinliği eylül ayında.

Emirgan&Koru

Emirgan’ı gezmeye korudan da başlayabilirsiniz. Güzel bir sabah sporu da olur hem. Sonra da dinlenmek için sahile ya da Çınaraltı’nın oraya gidersiniz.

Koru-Şelale

Koru oldukça geniş bir alana yayılmış, pek çok noktası fotoğraf için süslenmiş (tabi ki çoğunlukla düğün fotoğrafı) Pembe, Beyaz ve Sarı olmak üzere üç köşkü ve bir lale müzesini barındırıyor. Bunun dışında yapay şelale, gölet, lale süslemeleri- heykelleri, çardaklar, piknik – mangal alanı vb. çeşitli alanlar ve görseller de var. Çoğu noktada denizi görebilirsiniz.

Sarı Köşk

Arabayla giriş ücretli, otopark alanı mevcut aynı zamanda ayrı bir yürüyüş yolu da var.

Emirgan&Baltalimanı

Japon bahçesi ve çardak

Emirgan’ı gezdikten sonra semt semt gezmiş olayım diye sahilden Baltalimanı sahiline doğru yürüdüm. Sahile geldiğinizde sağınızda Japon Bahçesini göreceksiniz. Çardağında oturup soluklanılabilir. Sahil boyunca eski saray ama günümüzde kemik hastanesi ve Süleyman Ağa camisi gibi tarihi yapıları da göreceksiniz. 

Yeme- İçme

Emirgan İskelesi

Emirgan sahilde Sütiş ve Tarihi Çınaraltı, Çınaraltı’nın sokağına girince Kardeşim mantı, hemen yanındaki kahvaltıcıda menemen tercih edilebilir. Geceleri bir buzdolabının içinden geçilerek Gizli Kalsın isimli bir parti mekanına dönüşen Pizza Emirgan’da sahil yolu üzerinde, pizzaları da gayet lezzetli. Emirgan korusunda Sarı Köşk’te de yemek yiyebilir, bir şeyler içebilirsiniz. Baltalimanı sahilde denize en yakın olan İBB sosyal tesislerinde soluklanıp bir şeyler atıştırabilirsiniz.

Paylaş


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir